Kołyska dla niemowlaka w samolocie

Podróż z niemowlakiem – kołyska w samolocie

Podróż z niemowlakiem - kołyska w samolocie

Planując podróż z małym dzieckiem sporo osób zastanawia się, jak zaplanować podróż, tak aby była ona jak najbardziej komfortowa zarówno dla maluszka jak i dla rodziców, w szczególności jeśli marzy nam się dalszy dystans. Z perspektywy czasu dochodzę do wniosku, że podróżując z niemowlakiem, lot na długim dystansie może się okazać znacznie łatwiejszy i prostszy niż krótszy lot ze względu na możliwość rezerwacji tak zwanej „kołyski” (eng. „bassinet”).  W tym artykule opiszę dokładniej jak wygląda taka kołyska w samolocie, dla jakich dzieci będzie dobrym rozwiązaniem i jak wygląda lot z dzieckiem korzystającym z kołyski w samolocie.

Kołyska dla niemowląt w samolocie – co to jest?

Jak pewnie dobrze wiecie, podróżując z dzieckiem poniżej drugiego roku życia w większości linii nie ma konieczności dodatkowej opłaty za dziecko (nie we wszystkich, Wizzair na przykład taką opłatę pobiera, i może się okazać ona wyższa niż cena promocyjnie upolowanego biletu – aktualne informacje znajdziecie tu ) ale jednocześnie dziecku nie przysługuje własne miejsce w samolocie, tylko podróżuje ono na kolanach rodzica. W przypadku lotów długodystansowych, większymi samolotami, istnieje możliwość rezerwacji tak zwanej „kołyski”, czyli takiego zwieszanego na ścianie przed rodzicem łóżeczka. W związku z tym, że możliwość montażu kołyski istnieje tylko w kilku wyznaczonych miejscach, konieczna jest rezerwacja zarówno kołyski jak i miejsc dla rodziców. Radzę taką kołyskę rezerwować jak najwcześniej, bo jest ich tylko kilka na cały samolot.

Kołyska dla niemowląt w samolocie – dla kogo?

Kołyska dla niemowląt w samolocie

W teorii kołyskę w samolocie możemy zarezerwować dla dziecka do drugiego roku życia. W praktyce musimy pamiętać, że taka kołyska jest dość niewielka i ma limit ze względu na wagę jak i wzrost dziecka. Na przykład w przypadku lotu dreamlinerem Lot’u t jest to 12kg i 75cm (aktualne informacje znajdziesz tu: https://www.lot.com/pl/pl/centrum-pomocy/podroz-z-dziecmi/rezerwacja-kolyski-dla-dziecka).

Jest to ważne podkreślenia, ponieważ na przykład w naszym przypadku przy rezerwacji dostaliśmy jedynie informację o limicie wagowym dziecka. W związku z tym, że Mała należy do dość długich i szczupłych dzieci, była mocno poniżej tego limitu. Dopiero w samolocie zobaczyliśmy limit długości i okazało się, że był mocno „na styk”, więc mimo tego, że miała niecałe 11 miesięcy, ledwo co mieściła się w kołysce i rezerwacja kołyski dla niej miesiąc czy dwa później nie miałaby już większego sensu. 

Jak wygląda lot z dzieckiem korzystającym z kołyski w samolocie?

Gdy uda nam się zarezerwować kołyskę dla naszego dziecka, automatycznie mamy wyznaczone miejsca przy tej kołysce. Dodatkowym ich plusem jest większa ilości miejsca na nogi :). Tak jak w trakcie każdego lotu z niemowlakiem, na czas startu i lądowania nasze dziecko musi być przypięte dodatkowymi pasami do naszych pasów bezpieczeństwa. Dopiero po wyłączeniu sygnalizacji pasów obsługa samolotu montuje kołyskę i możemy umieścić w niej naszego malucha. Dodatkowo pewnie otrzymamy dla niego specjalną pościel. Kołyska posiada specjalną siatkę z pasami, tak, abyśmy mogli zabezpieczyć niemowlaka przed ewentualnym wypadnięciem, jednak przy większym dziecku wydaje się ona dość ciasna. W kołysce nasze dziecko może sobie siedzieć, bawić się, a jak przyjdzie czas drzemki spokojnie się położyć. Przy rozpoczęciu przygotowań do lądowania kołyska jest ponownie demontowana, a maluszek ląduje z powrotem na naszych kolanach.

Kołyska dla niemowlaka w samolocie

Podsumowując, uważam, że kołyska w samolocie dla dziecka jest świetnym rozwiązaniem – maluszek może spokojnie spać, a rodzice mają wolne ręce i też mogą złapać trochę odpoczynku podczas podróży. Z mojego doświadczenia taki lot był o wiele mniej męczący, mimo, że lecieliśmy 12 godzin, niż kilkugodzinna podróż z ciekawskim niemowlakiem na rękach. Kołyska w samolocie to jednak rozwiązanie dla dzieci raczej poniżej pierwszego roku życia ze względu na wymiary. Jeśli decydujemy się na podróż długodystansową ze starszym dzieckiem, pozostaje nam trzymanie dziecka na rękach lub sprawdzenie możliwości wykupienia dla niego dodatkowego miejsca.

2 thoughts on “Podróż z niemowlakiem – kołyska w samolocie”

    1. Kołyski są dostępne w wiekszości lotów długotystansowych. Przeważnie wymagają dodatkowej opłaty lub rezerwacji z wyprzedzeniem. Dokładne informacje są zawsze dostępne na stronie przewoźnika.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *