Gibraltar z małym dzieckiem – czy to dobry pomysł? Jak zaplanować zwiedzanie Gibraltaru z małym dzieckiem? Na co uważać i o czym pamiętać planując wycieczkę na Gibraltar z małym dzieckiem? W tym wpisie znajdziesz 5 praktycznych rad na wycieczkę na Gibraltar z małym dzieckiem.
Zwiedzanie Gibraltaru z małym dzieckiem – podstawowe informacje
Gibraltar, czyli liczące 6,55km2 terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii na Półwyspie Iberyjskim, to miejsce odwiedzane co roku przez miliony turystów. W przeszłości strategiczna baza militarna, obecnie utrzymująca się głównie z turystyki, usług finansowych, hazardu oraz sektora żeglugi morskiej, to popularny kierunek na jednodniowe wycieczki wśród wypoczywających na pobliskim Costa del Sol. Najważniejsze atrakcje Gibraltaru to Skała Gibraltarska (a na niej słynny Upper Rock Nature Reserve, w którym się znajdują obowiązkowe punkty do zobaczenia w trakcie zwiedzania), Main Street, Muzeum Gibraltarskie, latarnia morska oraz, cieszący się zainteresowaniem głównie wśród polskich turystów, pomnik Władysława Sikorskiego, który zginął w katastrofie lotniczej w wodach okalających Gibraltar. Swojego rodzaju atrakcją jest lotnisko w Gibraltarze. Jego pas startowy przecina… główna droga. W czasie startów i lądowań samolotów zamykany jest szlaban, a pasażerowie aut są zmuszeniu do odczekania dłuższej chwili w korku.
Gibraltar z małym dzieckiem – rady ogólne:
Na początek kilka ogólnych rad dla tych, którzy planują zwiedzanie Gibraltaru z małym dzieckiem:
– jeśli planujesz jednodniową wycieczkę, przyjedź naprawdę wcześnie. Gibraltar, mimo swojej niewielkiej powierzchni, oferuje naprawdę wiele do zwiedzania.
– jeśli przyjeżdżasz samochodem na Gibraltar, zostaw go na jednym z wielu parkingów po stronie hiszpańskiej. Po pierwsze – jeśli korzystasz z samochodu z wypożyczalni, Twoje ubezpieczenie prawdopodobnie nie obejmuje terenu poza UE, którym obecnie jest Gibraltar. Po drugie – Gibraltar to miejsce pracy dla wielu osób, w związku z czym często bywa mocno zakorkowany. Z parkingu możesz pieszo przejść przez granicę, a następnie skorzystać z autobusów, które podjeżdżają pod większość atrakcji.
– najważniejsze atrakcje Gibraltaru znajdują się w parku Upper Rock Nature Reserve na Skale Gibraltarskiej. Jest kilka opcji dostania się na do parku:
- Pieszo – najtańsza i najdłuższa opcja. Wejście zajmuje około 2h. Jest to oczywiście czas wejścia liczony bez małej istoty, która co chwila wyraża potrzebę jedzenia, toalety lub zajęcia się czymś, co ją bardzo zainteresowało przy drodze. Więc w zależności od wieku i temperamentu swojego dziecka doliczcie odpowiednio czas. Nawet wchodząc na piechotę do parku musicie zapłacić za wejście (16£ za osobę dorosłą, 10£ za dziecko w wieku 5-11 lat, dzieci poniżej 5rż wchodzą za darmo). Dokładne informacje o biletach znajdziecie tutaj: https://www.visitgibraltar.gi/see-and-do/nature-reserve-pass
- Kolejką linową – najszybsza (o ile nie utkniesz w gigantycznej kolejce do wjazdu) i najdroższa opcja dostania się na Skałę Gibraltarską. Wjazd sam w sobie jest już pewną atrakcją – zajmuje zaledwie 6 minut, a z kolejki rozpościerają się niesamowite widoki. Jest kilka opcji biletów – możesz zdecydować się na jedynie podróż kolejką, bez wchodzenia do parku (co wydaje mi się bez sensu, jak tam już jesteś, naprawdę warto wejść chociaż do kilku atrakcji), bilet w dwie strony z wejściem do parku lub bilet w jedną stronę z wejściem do parku. Różnica pomiędzy dwiema ostatnimi opcjami to zaledwie 2£ (34£ w dwie strony vs 32£ w jedną stronę), jednak jej płacenie nie ma większego sensu (zwłaszcza między październikiem, a kwietniem, kiedy nie działa środkowa stacja kolejki) jeśli planujecie zwiedzić Skałę. Wchodząc do poszczególnych atrakcji będziecie się coraz bardziej oddalać od stacji kolejki i schodzić w dół. W pewnym momencie może się wydać, że opcja zejścia na sam dół będzie mniej męcząca i szybsza niż wspinanie się do góry do stacji kolejki. Bilety online (które muszą zostać wymienione na wersje papierowe przy stacji kolejki) i wszystkie szczegóły możecie znaleźć tutaj: https://www.buytickets.gi/attractions/cable-car-gibraltar-6
- Busikiem – jak tylko podejdziecie pod stację kolejki na pewno za chwilę zaczepi Was ktoś z propozycją zwiedzania skały minibusem. Z reguły cena takiego zwiedzania będzie odrobinę tańsza niż opcja kolejki. W przypadku bardzo dużej ilości osób czekających do kolejki liniowej, może się też okazać szybsza. Dużą zaletą takiego zwiedzania jest transport pomiędzy kolejnymi atrakcjami (są to dość spore dystanse do pokonania pieszo i dla osób o bardzo niskiej sprawności ruchowej mogą okazać się wyzwaniem). Minusem takiego rozwiązania, oprócz braku elastyczności czasowej, jest to, że wycieczki busami podjeżdżają jedynie do części atrakcji, więc jeśli to co Was interesuje nie jest akurat na trasie zwiedzania, nie będziecie mieli szansy tego zobaczyć. Ważne – nie ma możliwości wjechania własnym autem na skałę.
– jeśli podróżujesz bardziej low-costowo, weź własny prowiant na wycieczkę na Gibraltar. Ceny są znacząco wyższe niż w Hiszpanii. Więc jeśli po dniu zwiedzania, przed drogą powrotną chcesz siąść na posiłek, który nie musi być koniecznie autentycznym fish & chips, skorzystaj z restauracji znajdujących się po hiszpańskiej stronie granicy.
Gibraltar z małym dzieckiem - zwiedzanie Skały Gibraltarskiej
Zwiedzanie Skały Gibraltarskiej z małym dzieckiem może być pewnym wyzwaniem z kilku powodów. Po pierwsze – małpy. Skałę zamieszkuje stado około 300 magotów gibraltarskich, uwielbianych przez większość turystów. Z małym dzieckiem jednak ich obecność okazuje się dość problematyczna. Mimo tego, że dokarmianie małp jest surowo zakazane, wyczekują one momentu nieuwagi turystów, żeby ograbić ich z tego co w ich opinii może być jedzeniem. Nieopatrzne podanie dziecku chrupka, tubki, czy innej przekąski, może skończyć się naprawdę niebezpieczną sytuacją. A każdy rodzic wie, jak bardzo takie przekąski ułatwiają zwiedzanie…
Po drugie – jeśli Wasze dziecko jest jeszcze w wózku, to musicie się przygotować na to, że nie uda nam się zwiedzić wszystkiego. Część tras i atrakcji jest dostępna jedynie schodami, lub innymi nieprzyjaznymi wózkom, podejściami.
Po trzecie – jeśli mamy już samodzielnie chodzącego szkraba, to musimy mieć na uwadze spore dystanse pomiędzy poszczególnymi punktami oraz częściowo kiepsko zabezpieczone trasy. Oznaczenie szlaków na skale pozostawia też sporo do życzenia dlatego warto zaopatrzyć się w dobrą mapkę lub ściągnąć specjalną aplikację (szczegóły tutaj: https://gibraltarinfo.gi/nature-reserve/ )
Jednak jeśli już będziemy przygotowani na powyższe, to wycieczka na Gibraltar z małym dzieckiem przyniesie nam dużo radości. Atrakcje taki jak tunele z czasów drugiej wojny światowej, wiszący most, przeszklony taras czy jaskinia Świętego Michała robią ogromnie wrażenie.
Podsumowując, zwiedzanie Gibraltaru z małym dzieckiem to dobry pomysł, ale trzeba mieć na uwadze kilka rzeczy i odpowiednio zaplanować taką wycieczkę, tak by uniknąć niepotrzebnych stresów.
Sprawdź inne artykuły: Kierunki – Zwiedzanie Alhambry z niemowlakiem