aircraft, sunset, silhouette-1362586.jpg

Podróż samolotem z niemowlakiem

Pierwsza podróż samolotem z niemowlakiem to dla rodziców zawsze duży stres. Kilkunastogodzinny lot z kilkoma przesiadkami na inny kontynent wydaje się banalny w porównaniu do pierwszej kilkugodzinnej podróży z małym pasażerem. Jak sprawić, żeby podróż samolotem z niemowlakiem przebiegła bezproblemowo? Postaram się w tym artykule pomóc w przygotowaniu do tej „przeprawy”

Podróż samolotem z niemowlakiem - od kiedy można latać z małym dzieckiem?

Pierwsze pytanie, które się nasuwa, to kiedy można zaplanować pierwszą podróż samolotem z dzieckiem. Tu nie ma chyba jednej prostej odpowiedzi. Nasz pierwszy lot samolotem z Małą odbył się, gdy miała 2,5 miesiąca. Nam się to wydawało dość wcześnie, ale z drugiej strony linie lotnicze przyjmują na pokład już kilku-kilkunastodniowych pasażerów. Więc jest to kwestia indywidualna i pewnie każde dziecko będzie znosić podróż trochę inaczej. Plusem podróży z kilkumiesięcznym niemowlakiem jest to, że jest większe prawdopodobieństwo, że podróż prześpi oraz z pewnością jest prostsze karmienie. W przypadku karmienia piersią, oprócz wygodnego stroju – w moim przypadku luźny t-shirt – nie jest potrzebne kompletnie nic, w przypadku butelki potrzebujemy tylko mleko modyfikowane (fajnym rozwiązaniem są już gotowe płynne mieszanki, które wystarczy podgrzać lub podać w temperaturze pokojowej), wodę i butelkę. Gdy lecimy z niemowlakiem możemy wnieść na pokład dodatkowe płyny, poza standardowymi limitami 100ml na opakowanie. Obsługa lotniska może nas tylko poprosić o spróbowanie na ich oczach zawartości pojemników.

podróż samolotem z niemowlakiem

Jak zaplanować podróż samolotem z niemowlakiem?

Kolejną kwestią jest zaplanowanie lotu. Jeśli mamy taką możliwość, dobrze jest, aby pierwszy lot był stosunkowo krótki i w takich godzinach, żebyśmy sami byli w miarę wypoczęci – pamiętajmy, że w przypadku niemowlęcia do lat dwóch, nie mamy dodatkowego miejsca, więc przy pełnym samolocie czeka nas podróż z maluchem na kolanach. Alternatywnie możemy dokupić dodatkowy bilet i przewieźć dziecko we własnym foteliku samochodowym na miejscu obok. Natomiast w przypadku lotów długodystansowych podróż samolotem z niemowlakiem jest bardziej komfortowa – w większości linii dla dzieci do 11kg jest możliwość rezerwacji „kołyski” mocowanej z przodu, w której dziecko może przebywać poza startem i lądowaniem. Pamiętajcie tylko, że taką „kołyskę” na podróż samolotem z niemowlakiem należy zarezerwować z wyprzedzeniem, a w niektórych liniach będzie to możliwe jedynie przy rezerwacji z góry miejsca w samolocie, co może wiązać się z dodatkową opłatą.

Bagaż podręczny w podróży samolotem z niemowlakiem

Przed wylotem zawsze warto sprawdzić, czy w przypadku lotu z niemowlęciem nie przysługuje nam dodatkowy bagaż podręczny (tak jest np. w linii Wizzair – stan na 09.2021 – Wizz air – podróż samolotem z niemowlakiem). A co spakować do torby podręcznej? Optymalna zawartość torby na ok 3 godzinny lot to:

  • pieluszki jednorazowe (w zależności od wieku dziecka dobrze mieć 4-6 sztuk, nigdy nie wiadomo, kiedy się trafi „kupa życia” 😉 )
  • mokre chusteczki 
  • podkład jednorazowy
  • ubranka na zmianę
  • ubranie dla mamy na zmianę
  • kilka pieluch wielorazowych (na ulewanie i do okrycia)
  • kocyk/rożek (w samolotach bywa chłodno, a gdy się Wam poszczęści to może będziecie mieć wolne miejsce obok, na którym będziecie mogli położyć malucha)
  • smoczek (najlepiej z przypinką, żeby nie zgubić go przy przenoszeniu bobasa)
  • jakieś zabawki
  • akcesoria do karmienia

W samolocie z niemowlakiem

A jak wygląda lot z niemowlęciem? Na lotnisku możemy mieć ze sobą wózek. Większość linii nie ma restrykcji odnośnie wielkości i wagi wózka, więc my na pierwszą podróż polecieliśmy ze zwykłą masywną gondolą z rozkładanym stelażem. Wózek oddajemy obsłudze dopiero przy wejściu na pokład. Dalej idziemy już z dzieckiem na rękach. W samolocie na czas startu i lądowania oraz turbulencji przypinamy malucha dodatkowym paskiem do swojego pasa. Jeśli chodzi o przewijanie, to lepiej przewinąć dziecko zaraz przed wejściem na pokład, żeby mieć szansę, że w podróży nie będzie takiej potrzeby. Na pokładzie w tylnej toalecie powinien być przewijak, ale wygląda on jak obok, więc nie są to najbardziej optymalne warunki. Z pewnością przy mniejszym niemowlęciu konieczny jest kocyk lub jakaś inna miękka „podkładka”. 

Dużą obawą rodziców jest ból uszu przy starcie i lądowaniu. Gdy szukałam informacji jak temu zapobiec, trafiłam na poradę, aby w trakcie startu i lądowania karmić. Tak zrobiłam i chyba podziało, bo lot obył się bez najmniejszego płaczu. Przy kolejnej podróży Mała miała już ponad 5 miesięcy i jadła dość regularnie. Akurat nie udało się „wstrzelić” w czas karmienia, ale sam smoczek też dał radę i obyło się bez płaczu.

Rady na podsumowanie:
  • nie bój się 😉 dzieci szybko łapią nasze emocje i jeśli będziemy zdenerwowani, to jest ryzyko, że maluch też zacznie być nerwowy
  • sprawdź regulacje wybranych linii odnośnie podróży z niemowlakiem. Część linii umożliwia wzięcie dodatkowego bagażu (my dzięki temu przewieźliśmy ze sobą łóżeczko dostawne!) lub umożliwia pierwszeństwo wejścia na pokład (choć moim zdaniem lepiej wejść na końcu, przed startem w samolocie bywa duszno, więc teren lotniska jest bardziej komfortowym miejscem na czekanie)
  • przewiń przed wejściem na pokład
  • karm w trakcie startu i lądowania (lub podaj smoczek)
  • nie bój się prosić współpasażerów o pomoc – z dzieckiem na rękach brakuje czasem trzeciej ręki (a nawet i czwartej). Ludzie przeważnie są życzliwi i chętnie pomogą z bagażem czy innymi rzeczami

Planujesz pierwszą podróż z niemowlakiem samochodem? Praktyczne rady na podróżowanie autem z niemowlakiem znajdziesz tu: Podróż autem z niemowlakiem

 

2 thoughts on “Podróż samolotem z niemowlakiem”

  1. Pingback: Kierunki - Roquetas de Mar z niemowlakiem - Praktycznie Wszędzie

  2. Pingback: Podróż z niemowlakiem - 4 rzeczy, które powinieneś uwzględnić wybierając nocleg - Praktycznie Wszędzie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *